V naší lakovně využíváme metodu práškového lakování. Jejím základním principem, jak už název napovídá, je nanášení práškové barvy na povrch disku a následné vytvrzení v peci.

Práškové lakování je vysoce moderní technologie pro povrchovou úpravu kovů. Prášková barva se řadí do skupiny tzv. průmyslových nátěrových hmot a plastů. Skládá se ze směsi pryskyřic, aditiv, pigmentů či tvrdidel a vytváří tak suchou práškovou konzistenci.

Hlavní výhody práškového lakování jsou dobrá odolnost proti poškrábání, vynikající vnější trvanlivost a vysoká chemická odolnost. Lakovaná vrstva tak vykazuje vysokou odolnost vůči nárazům štěrku či kamení. Tato metoda je navíc šetrná vůči životnímu prostředí, takže představuje ekologický způsob, jak dekorativně ošetřit povrch disku a zajistit tak jeho odolnost proti korozi.

Náhled prací před a po


Postup

1. Odstranění původní barvy z disku

Otryskávání (pískování)
Pískování či tryskání kovů je nejrozšířenější mechanickou metodou pro odstranění rzi, starých nátěrů, mastnoty a dalších nečistot z povrchu disku. Používá se zejména před aplikací nové povrchové úpravy – před novým práškovým nátěrem. K očištění disků používáme tlakovzdušné pískování v kabinovém tryskacím zařízení. Jedná se o ruční tryskání fungující na principu rekuperace abraziva. Jako abrazivo používáme drcenou vysokopecní strusku, která je šetrná k materiálu disku. Dle druhu disků používáme různou zrnitost a pískujeme proměnlivými tlaky vzduchu tak, abychom připravili optimální povrch pro následovné lakování.

Chemické odlakování
Slouží opět k odstranění starých nátěrů z povrchu disku a to chemickou cestou. Tato metoda je nákladnější než pískování, ale jedná se o nejšetrnější způsob odstranění původní barvy bez mechanického poškození disku. Disk je namáčen v lázni různých chemických roztoků, které
naruší a rozpustí původní nátěrovou hmotu. Chemické odlakování zajišťujeme buď na přání zákazníka, nebo v případě, kdy byl disk již jednou renovován a lakován práškovou barvou. Např. u nás již jednou zrenovované disky nelze opakovaně pískovat – vrstva práškové barvy je velmi odolná a při pískování by došlo k poškození disku. V tomto případě je chemické odlakování disku nutností.
Tuto službu zajišťujeme v kooperaci, cena 3000 Kč/sadu.

2. Přípravná fáze

• broušení mělkých defektů – sjednocení límců
• tmelení hlubokých defektů speciálním žáruvzdorným tmelem
• dovaření hlubokých defektů na límcích disku a následné přebroušení či přesoustružení

3. Předpovrchová úprava

Tato fáze není nezbytná vždy. Naopak je do procesu renovace disků zařazena po předchozí domluvě a to v případě, kdy je disk před renovací silně poškozen korozí. Pokud byly vaše disky používány v provozu s oloupanou původní barvou, došlo v těchto místech ke korozi materiálu disku – a to i u hliníkového disku. V postižených místech lze pozorovat úbytek materiálu – vykorodované prohlubně a dirky. Tento jev je způsoben
převážně posypovou solí, která pronikla do porézního materiálu disku. Sůl v materiálu zůstává i po opískování disku a je nežádoucí v následujícím procesu renovace. Tyto částečky soli totiž při vytvrzování v peci probublávají skrz nanesenou práškovou barvu na povrch a tím v lakované vrstvě vznikají nežádoucí bublinky.
Pro bezchybný výsledek renovace zařazujeme po opískování tuto fázi – předpovrchovou úpravu. Ta spočívá v hloubkovém vyčištění pórů od soli, takzvaným vytěsněním pórů pomocí chemie a tepla či jejich kombinací.

4. Nanášení základové vrstvy práškové barvy

Základovou vrstvu práškové barvy aplikujeme v případech, kdy je disk velmi poškozen zoxidováním, nebo kdy je základová vrstva vyžadována pro následnou vrstvu barvy ve zvoleném odstínu. Prášková barva se mísí se stlačeným vzduchem a tím je vytvořena tzv. tekutá směs. Tuto směs na lakovaný disk nanášíme v lakovacím boxu s odsáváním. Nanášení je prováděno aplikačním zařízením – pistolí a to dvěma možnými způsoby:

Elektrostatické nabíjení – STATIKA neboli KORONA

Do pistole je z generátoru vysokého napětí přiváděn elektrický proud, který vytváří elektrické pole mezi elektrodou na konci pistole a povrchem uzemněné lakované součásti. Částice práškové barvy proudící pistolí tak získávají záporný náboj. Když se barva přiblíží na několik centimetrů k uzemněnému lakovanému disku, je přitažena a držena Coulombovou silou do doby, dokud není prášek vypálen nebo účinky sil nevyprchají a prášek neopadá. Tento způsob nabíjení je rychlý a účinný, ale nevhodný pro dílce, které mají hluboké kouty a záhlubně.

Elektrokinetické nabíjení – TRIBO

Hlavní částí nanášecí pistole je takzvaná výstupní trubice. Je vyrobena z materiálu, který dobře přijímá elektrony např. teflon. Pistolí prochází směs prášku a vzduchu, která se třením o stěnu trubice nabíjí. Částice prášku získávají kladný náboj a trubice se nabíjí záporným nábojem. Pistole je uzemněna čímž záporný náboj přechází do země. Lakovaný disk je také uzemněn a přichytává tak na svůj povrch kladné částice prášku. Tento způsob nabíjení není tak efektivní, ale je vhodný i pro dílce s kouty a záhlubněmi.

5. Vytvrzování základové vrstvy

Disky s nanesenou základovou práškovou barvou vytvrzujeme ve speciálně upravené vypalovací peci v rozmezí teplot od 180°C do 200°C. Délka vytvrzování závisí na použití a druhu barvy, avšak minimální vypalovací doba je 30 min od dosažení zvolené teploty. Prášková barva se zahříváním roztaví, spojí se a zapeče (chemicky zreaguje) do celistvé tvrdé vrstvy. Chemická reakce způsobuje sesíťování polymerů, což poskytuje povrchu odolnost vůči porušení. Proces vytvrzování je ukončen pozvolným vychladnutím disku.

6. Nanášení práškové barvy ve zvoleném odstínu

Na již vytvrzenou základovou vrstvu nanášíme vrstvu barvy ve zvoleném odstínu. Nanášení probíhá stejným již popsaným způsobem. Nabízíme odstíny ze stupnice RAL, ale také speciální odstíny viz galerie.

7. Vytvrzování práškové barvy ve zvoleném odstínu

Disky s nanesenou práškovou barvou ve zvoleném odstínu vytvrzujeme opět stejným již popsaným způsobem ve vypalovací peci. Tento krok končí vychladnutím disku a ten tak získává svůj finální barevný odstín.

8. Nanášení bezbarvého laku

Na již vytvrzenou barevnou vrstvu ve zvoleném odstínu nanášíme další vrstvu a to vrstvu bezbarvého laku. Ta slouží především k mechanické ochraně povrchu disku, ale také jako ochrana před UV zářením atd. Bezbarvý lak nabízíme v lesklém, polomatném nebo matném provedení a lze do něj dle přání přidat perleť (glitr). Perleť nabízíme buď jemnou stříbrnou, nebo hrubší zlatou. Nanášení bezbarvého laku se provádí stejným postupem v práškovací kabině.

9. Vytvrzování bezbarvého laku

Vytvrzování disků s nanesenou vrstvou bezbarvého práškového laku provádíme stejným způsobem v peci při předepsané teplotě vhodné pro konkrétní bezbarvý lak. Tento krok je poslední fází v celém procesu lakování.

Poznámka:
disky nesmí obsahovat žádné plastové díly (šroubky, pokličky, distanční kroužky)


Galerie


Ceník

3 000 Kč/sadu

pastelové odstíny jednovrstvé
např.: černá RAL 9005 mat
          černá RAL 9005 polomat
pastelové odstíny dvouvrstvé
např.: bílá RAL 9003 + bezbarvý lak
          černá RAL 9005 + bezbarvý lak
          bordo RAL 3011 + bezbarvý lak

3 100 Kč/sadu

metalické odstíny dvouvrstvé
např.: šedá metalíza + bezbarvý lak
          grafit chromo + bezbarvý lak
          bronz + bezbarvý lak

3 400 Kč/sadu

chromové odstíny dvouvrstvé
např.: chromo + bezbarvý lak
stříbrná metalíza + bezbarvý lak
          grau chromo + bezbarvý lak
          titan chromo + bezbarvý lak
          noir + bezbarvý lak

3 800 Kč/sadu

speciální odstíny třívrstvé
např.: zlatá + bezbarvý lak

4 800 Kč/sadu

speciální odstíny
např.: super chromo + bezbarvý lak

1 500 Kč/disk

nestandardní velké disky (dodávka, Avia)

2 000 Kč/disk

nestandardní velké disky (nákladní automobil, traktor, autobus)

příplatky:
perleť do laku (glitr) – 300 Kč/sadu
předpovrchová úprava (na silně zoxidované disky) – 600 Kč/sadu
broušení – 50 Kč/disk
tmelení – 50 Kč/disk
linkování – 100 Kč/linku
broušení dosedacích ploch disku – 50 Kč/disk

poznámka:
cena obsahuje odstranění původní barvy opískováním a následnou práškovou povrchovou úpravu
ceny platí pro ocelové Fe i hliníkové ALU disky
bezbarvý lak nabízíme v lesklém, polomatném či matném provedení
1 sada = 4 disky
u nás nelze platit platební kartou

Přejít nahoru